Şantiye Çadırı

Ülke içerisinde inşaat sektörünün hızlı bir şekilde artış göstermesi ile şantiyelerde çalışacak olan işçiye duyulan ihtiyaç arttı. Şantiyeler genellikle uzun soluklu çalışmalar olduğu için işçilerin şantiye bölgesinden evlerine dönmeleri ve sabah geri gelmeleri hem çok masraflı hemde çok maliyetli oluyor. Ayrıca zamandan da çalan bu sisteme karşı yeni üretilen tekniklerle artık iş dünyasına şantiye çadırları merhaba dedi. Büyük inşaatlar için uygulanan bu sistem ile işçiler evlerine gitmeye ihtiyaç kalmadan şantiye çadırları içerisinde rahatlıkla normal bir ev hayatı yaşayabiliyorlar. Şantiye alanlarına sıralı şekilde yerleştirilen bu çadırlar inşaat çalışanları için hazırlanmış olan prefabrik evlere oranla çok daha kolay taşınabilir ve yerleştirilebilir olduğu için kullanımı çok yaygın. Ayrıca diğer prefabrik yaşam alanlarına göre çok daha ucuz olduğu için şirketlerin tercih sebebi genellikle şantiye çadırları oluyor.
Şantiye çadırları istenilen bölgeye göre özel olarak üretilebilir. Eğer karadenizin sarp arazileri için şantiye çadırı istiyorsanız zemin çok daha sağlam malzemelerden üretilerek engebeli arazilere uygun hale getirebilir. Bunun için ayrıyetten zemin üzerine temel atmanıza veya herhangi bir operatör kullanarak toprağı kazmanıza gerek yoktur. Şantiye çadırları büyüklük oranlarına göre birkaç direk yardımı ile toprağa yerleştirilir. Bu direklerin bağlantı noktalarından birbirine bağlanması ile iskelet sistemi oluşturulmuş olur. Bundan sonrası için yapılması gereken ise şantiye çadırının bu iskelet üzerine geçirilmesidir. PVC kaplamaları ve ısı yalıtım özellikleri ile dışarıdan içeriye sıcak veya soğuk hava geçirmeme özelliğine sahiptir. Herhangi yağmur durumundan içeriye su sızdırmayacak ürünlerden üretilir. Yanma durumlarında riski en aza indirebilmek için ateşi kumaş içerisine emme özelliğine sahiptir. Bu sayede alevler çevreye doğru yayılmak yerine şantiye çadırının kumaşı içerisine hapsedilir. Alevler büyük ölçekli değil küçük ölçekli olarak meydana gelir. Kullanım hatasının haricinde kendi kendine alev alması imkansıza yakındır. Her türlü güneş sıcaklığına uygun olarak üretildiğinden dolayı güneş yanıkları oluşmaz. İsteğe bağlı olarak şantiye çadırlarının üzerine küçük pencereler eklenebilir. Bu pencereler naylon örtüler ile örtülerek içeriye soğuk veya sıcak havanın girmesi önlenir. Fakat dilendiği vakit pencerelerin açılarak temiz hava alınması maksadıysa fermuarlı pencerelerde eklenebilir. Bu sayede sabahları kör bir karanlıkta kalmak yerine şantiye işçileri güneş ışığından faydalanabilirler. Hemde bu şekilde sabah olduğu kolaylıkla anlaşılabilir ve işçiler kendiler iş vaktinin geldiğini anlayarak kalkabilirler. Bunun için ayrı bir şantiye şefi tutmanıza gerek kalmadığı için ek masraflardan kurtulmuş olursunuz.
Şantiye çadırları içerisinde yatakhaneler, portatif mutfaklar, tuvaletler hatta banyolar dahi bulunabilir. Bunlar şantiye çadırı ile birlikte verilmemesine karşın istenildiği taktirde cüzzi tutarlarda rakamlar ile alıcı kişiye temin edilebilir. Tamamiyle bir ev atmosferi oluşturulan bu şantiye çadırlarının büyüklükleri alıcı isteğine göre dizayn edilebilir. Eğer şantiyenizde çalışan işçi sayınız çok fazlaysa yatakhane olarak büyük bir şantiye çadırı alabilirsiniz. Bunun akabinde mutfak bölmesi için farklı bir şantiye çadırı, banyo ve tuvaletler için farklı bir şantiye çadırı temin edebilirsiniz. Böylelikle küçüklü birkaç şantiye çadırı almak yerine büyük iki üç çadır ile işinizi halledebilirsiniz. Hem bu şekilde şantiye içerisinde düzende sağlanmış olacaktır.
Sonuç olarak şantiye çadırları şantiye sahiplerinin işlerini hızlandırmaya, şantiyede çalışan işçilerin hayat kalitelerini arttırmaya yönelik bir girişimdir diyebiliriz. Bu vesile ile şantiye çadırlarının kullanımı son yıllarda oldukça hızlı bir biçimde artmıştır. Havalimanları, oteller, büyük rezidans siteleri gibi alanlarda çalışacak olan şantiye işçileri için iş sahipleri tarafından şantiye çadırları tercih edilmektedir.

WhatsApp'tan Ulaşın