Hayvan Çadırı

Hayvan çadırlarının önemi nedir? Kurban çadırlarının şehirlerde ki faaliyet alanları nasıldır? Besi çadırlarının günümüz hayvancılık faaliyetleri için olan önemi nedir? Tavuk ve kümes hayvanları için çadır kümes bulunur mu ? Bu ürünleri temin etmek zor mudur ? Hangisi diğerlerine göre daha faydalıdır ? İşte bu ve bunun benzeri soruların yanıtını sizler için araştırdık ve derledik..”

Kırsal kesimlerde süregelmekte olan hayvancılık faaliyetleri ülkemiz için son derece mühim olup köylerde yaşamın ve ekonominin temel kaynağıdır. Bu sebeple hayvancılık faaliyeti ile uğraşan kişiler için hayvan çadırları son derece öneme sahiptir. Yazın sıcaktan ve nemden, kışın ise soğuktan ve rüzgardan hayvanların korunması için son derece önemlidir. Eğer yaylalarda kalıyorsanız ve ahırınız yoksa hayvan çadırları sayesinde kolaylıkla kendinize taşınabilir yapay bir ahır inşa edebilirsiniz. Yazın sıcağında hayvanlarınıza gölge yapmasına karşılık kışın yağmurlardan koruyacağı için son derece önemlidir.

  • Kurban Çadırı

Tüm İslam aleminde bir bayram olarak kutlanan “kurban” için köylerden ve kırsal alanlardan hayvanlar büyükşehirlere getiriliyor. Büyük şehirlerde ise bu hayvanların pazarlarda sergilenebilmesi için en önemli unsur  kurban çadırları. Bazı belediyeler özel alanlar inşa ederek hayvan satıcılarına yer temin ederken bazı belediyeler böylesi bir davranış içinde bulunmuyorlar. İşte böyle bir durumda hayvan satıcıları memleketlerinden gelirken kendi kurban çadırlarını kendileri getirmek durumunda kalıyorlar. Eğer hayvan çadırınız yoksa müşterileriniz ile gölgelik bir alanda görüşemeyeceğiniz için satışlarınızda büyük oranda düşüş olacaktır. Ayrıca günler sürecek olan bu Pazar alışverişi sebebiyle hayvanlarınız yaz sıcağı altında baygın düşebilirler. Hayvanlarınızın sıcaktan dolayı hasta olması ise satışlarınızı cansız görünümde oldukları için düşürebilir.

 

img_divider

  • Besi Çadırı

Besi çadırları naylon çadırlara göre çok daha kaliteli ve çok daha şık ürünlerdir. Yapay olarak düz bir zemin üzerine inşa edilirler. Geleneksel ahırlardan modern ahırlara geçişin temsilcisi olarak görülebilir. İçerisinde ısı yalıtımı mevcut bulunan besi çadırları kışın soğuk dönemlerinde hayvanlarınızın hasta olmasını engeller. Hayvanlar için rahat bir ev ortamı yaratan bu çadırların içinde besi hayvanları çok daha rahat şekilde ürün verebilirler. Sıcaklık dengesi uygun koşullarda olacağı için inekler ve koyunlar çok daha verimli şekilde süt verebilir. Besi hayvanlarının bu şekilde muhafaza edilmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tavsiye edilmektedir. Bu şekilde muhafaza edilmeyen hayvanlar gerekli sağlık koşuılları sağlanamamış ise bakanlık tarafından alıkonulabilir.

img_divider

  • Tavuk Kümes Çadırı

Genellikle köylerde ve kırsal alanlarda yumurtacılık ve tavukculuk faaliyeti yapan köylüler için son derece uygun ürünlerden bir tanesidir. Kümes inşa etmek fazlasıyla masraflı olacağı için tavuklara yapay bir kümes inşa etmek daha mantıklıdır. Ayrıca ahır inşasında elektrik gibi aksamlar içinde harcanacak ücretler göze alındığında ve hesaplandığında tavuk kümes çadırı çok daha mantıklı bir seçenektir. Köylülerin pek çoğu günümüzde kümeslerini çadırlardan inşa etmektedir. Ayrıca bu kümesler çok kolay sökülüp takılabildiği için herhangi bir durumda sökülerek farklı bir alana taşınabilir. Bir kere kurulduktan sonra sürekli kurulduğu alan üzerinde kalmak zorunda değildir.

Not: Eğer hayvancılık faaliyetlerinizi genişleterek bu meslekten gelir elde etmeyi amaçlıyorsanız mutlaka besi çadırı satın almanız gerekir. Tamamiyle profesyonel ve teknolojik olan bu çadırlar içinde hayvanlarınız güvende olacaktır. Herhangi bir telef durumu yaşanmayacağı için maddi kaybınız olmayacaktır. Özel güvenlikli sistemleri sayesinde hırsızlıklara karşıda son derece korumalıdır. Diğer çadır çeşitlerini ise sadece kendinize yetecek kadar besi ve kümes hayvanı besliyorsanız temin edebilirsiniz.

WhatsApp'tan Ulaşın